Zamykejte vchodové dveře, i když jste doma! Nezamčené dveře se dají celkem snadno otevřít. A i ty nejkvalitnější bezpečnostní dveře, pokud nejsou zamčené, neplní svou deklarovanou funkci.
Neotvírejte neznámým návštěvníkům! Před otevřením dveří se vždy se ujistěte, kdo na vás klepe nebo zvoní.
Nebuďte lhostejní ke svému okolí! Všímejte si neobvyklého chování, nepouštějte do domu cizí osoby a zamykejte i hlavní vchodové dveře do domu. V případě podezření z trestné činnosti informujte policii. Tato Vaše pozornost se Vám jednou může vrátit.
Chraňte si své klíče od bytu! V případě ztráty klíčů, vyměňte bezodkladně bezpečnostní vložku ve svých dveřích.
Bezpečnostní kartu ke dveřní vložce si pečlivě uschovejte! Mějte na paměti, že se podle karty dají přidělat náhradní klíče.
Před odchodem z domova zkontrolujte, zda máte zavřená všechna okna včetně balkonových dveří.
Vybírejte pravidelně poštovní schránku! Plná nevybíraná schránka svědčí o vaší nepřítomnosti a láká bytové zloděje.
Pokud odjíždíte pryč, nastavte si na dobu své nepřítomnosti automatické rozsvěcování světel, nebo automatický radiobudík. Dále se můžete domluvit se svými příbuznými nebo přáteli, aby Vám při zalévání květin také vyvětrali. Občas otevřená okna, mohou „tipaře“ znejistět.
Nechlubte se na veřejnosti o svém majetku! Nevíte, kdo cizí vás může slyšet a dát tip bytařům.
Nesdílejte na různých sociálních sítích své plány ohledně cestování! Bytaři dnes také surfují na internetu a hledají, kde by mohli zaútočit.
Nábytek nepatří mezi nejlevnější zboží, za léta pěkně podražil a do nového zařizování bytu se pouštět nechcete, když už jednou zařízen byl. Proto myslete na to, že bytoví zloději si dovolenou nevybírají. A vy teď pomalu balíte kufry, abyste za pár dnů vyrazili na dovolenou. Využijte těch několika málo dnů a popřemýšlejte: Co vás přijde levněji? Nové vybavení bytu anebo zajištění proti vniknutí zlodějů?
Zloději jsou si dobře vědomi toho, že se byty ve městech v době dovolených vyprazdňují a jejich chuť dostat se dovnitř a nabrat si pořádný lup roste. Vaše „papíráky“ (staré bytové dveře, jak se jim lidově říká) s obyčejným hliníkovým nebo bakelitovým kováním zloděje přímo lákají. To v době rozsáhlé kriminality, jejíž součástí je i velký počet vloupání do bytů, pro vás vytváří nebezpečné riziko. Co proti tomu můžete dělat? Obrátit se na profesionálního dodavatele bezpečnostních dveří.
Nechte si vyrobit bezpečnostní dveře na míru. Dveře splňující požadavky akreditované zkušebny ověřené bezpečnostním atestem. Kontaktujte nás, rádi se Vám budeme věnovat a doporučíme to nejvhodnější řešení, které zajistí bezpečí vašeho domova. A po nainstalování nových bezpečnostních dveří Vám rádi popřejeme příjemnou a klidnou dovolenou.
Komu tedy dáte přednost? Odborníkovi na bezpečnostní dveře nebo zlodějům?
Zkoušky požární odolnosti provádí Autorizovaný certifikační orgán, akreditovaný Českým institutem pro akreditaci. Požární odolnost je označována značkami EI a EW dle normy ČSN EN 1634-1. Dále se k tomuto označení přidává výše odolnosti v čase např. 15/30/45/60/90 dle požadavků dané stavby.
EI - brání šíření požáru / EW - omezuje šíření požáru.
E - označení celistvosti konstrukce (doba, po kterou nedojde k porušení celistvosti, tedy například k vytvoření trhlin, děr, vypadnutí části konstrukce, atd.)
I2 -označení pro konstrukce s požárně izolačními vlastnostmi (doba, po kterou jsou na neohřívané straně vzorku teploty nižší než mezní, které stanoví zkušební norma ČSN EN 1634-1)
W - označení pro konstrukce, omezeně propouštějící sálavé teplo (doba, po kterou je hustota tepelného toku ve stanovené vzdálenosti nižší než mezní, kterou stanoví zkušební nebo projektová norma ČSN EN 1634-1)
.. - je číselný údaj, který vyjadřuje čas, po který je požární uzávěr (protipožární bezpečnostní dveře) schopen odolávat působení žáru z hlediska celistvosti.
Při výběru bezpečnostních dveří mějte na paměti, že investujete nejen do ochrany svého majetku, ale také do ochrany mnohdy něčeho mnohem cennějšího - svého soukromí.
Na českém trhu se dají sehnat bezpečnostní dveře v různých cenových relacích a kvalitě. Při výběru si dejte pozor na levné a nekvalitní bezpečnostní dveře bez atestu a dodatečného servisu.
Kvalitní bezpečnostní dveře musí mít certifikát akreditované zkušebny. Certifikát pro daný typ dveří vystaví zkušebna na základě zkoušek podle normy ČSN P ENV 1627. Dle doporučení sborníků technické harmonizace by měla být úroveň zabezpečení bytů ve 3. nebo 4. bezpečnostní třídě.
Kvalitní bezpečnostní dveře by měly být s ocelovou výplní, především po obvodu ve falci dveří. Celokovový falc dveří znesnadňuje vypáčení a mechanické poškození. Zda je obvod ocelový, můžete snadno zjistit například pomocí magnetu.
Kvalitní bezpečnostní dveře mají výrobní štítek, kde by měl být uveden typ dveří, deklarovaná bezpečnostní třída, výrobní číslo, případně výrobce dveří.
Kvalitní bezpečnostní dveře musí být osazeny odpovídajícím příslušenstvím, to znamená, že se bezpečnostní dveře vybaví certifikovaným kováním a bezpečnostní vložkou s minimální odolností dle bezpečnostní třídy dveří nebo vyšší. U dveří 3. bezpečnostní třídy tedy kováním a vložkou alespoň ve 3. bezpečnostní třídě.
Kvalitní bezpečnostní dveře se dají zkrátit. V případě rekonstrukce nebo výměny podlahové krytiny se stává, že je potřeba již namontované bezpečnostní dveře podříznout. Dodavatel kvalitních bezpečnostních dveří tuto možnost nabízí.
Kvalitní bezpečnostní dveře nabízí dodavatel včetně montáže, tím máte zaručené kvalitní namontování dveří, záruční i pozáruční servis.
Bezpečnostní dveře FESTA se velmi snadno udržují. Vzhledem k odolné povrchové úpravě CPL – laminát, je možno dveře umývat běžnými saponáty, které se používají v domácnosti. V případě mastné skvrny („šmír“) je možno použít benzínový čistič.
Příslušenství dveří (kování, kukátko) otírejte měkkým hadříkem.
Rozdělení do bezpečnostních tříd je určeno normou ČSN P ENV 1627. Rozdělení do bezpečnostních tříd slouží ke snadné orientaci mezi produkty na trhu a rozpoznání kvalitních certifikovaných výrobků od těch ostatních.
Konkrétní stupeň bezpečnostní třídy znamená, do jaké míry je produkt odolný vůči pokusům o násilné překonání. Tato odolnost je definována třídami 1 až 4 . Zkoušky se provádějí v akreditovaných zkušebnách. Při certifikační zkoušce se provádí zkouška na statické zatížení, dynamické zatížení a zkouška na mechanickou odolnost a násilné překonání. Pro každou zkoušku jsou předepsané hodnoty, kterým musí pro jednotlivé bezpečnostní třídy dveře odolat.
Při statické zkoušce se testuje odolnost dveří za použití hydraulického pístu, který tlačí na normou předepsaná místa.
Při dynamické zkoušce je dveřní křídlo vystaveno nárazům tělesa předepsané hmotnosti, které je spouštěno z dané výšky, aby vyvinulo daný ráz na dveřní křídlo.
Při zkoušce na mechanickou odolnost se provádí normou předepsaným nářadím a postupem zkouška překonání. To znamená, že se jedná o destruktivní zkoušku kování, vložky a samozřejmě dveřního křídla. Při této zkoušce nesmí dojít v předepsaném čase o překonání bezpečnostních dveří.
Na základě výsledků všech zmíněných zkoušek se výrobek zařadí do dané bezpečnostní třídy.
Výrobky v bezpečnostní třídě 1 jsou označované jako stavební. Neprovádí se u nich zkoušky a nemusí odolávat stanovený čas.
Výrobky v bezpečnostní třídě 2 jsou určeny k zabezpečení méně rizikových objektů, kdy pachatel používá spíše prostou fyzickou sílu nebo jednoduché nářadí.
Výrobky v bezpečnostní třídě 3 jsou v praxi nejvíce používané a doporučované pro zajištění vstupních otvorů, zejména bytů, s přiměřenou mírou rizika napadení. Jedná se o stupeň zabezpečení, který odolává pachateli, jenž kromě hrubého násilí používá různé nářadí a páčidla.
Výrobky v bezpečnostní třídě 4 jseu určeny k zabezpečení důležitých prostorů (zbraně, větší finanční obnosy, ceniny, šperky apod). Předpokládá se zkušený pachatel s razantnějším a sofistikovanějším nářadím a nástroji.
Bezpečnostní dveře FESTA 4E a protipožární bezpečnostní dveře FESTA 5B jsou certifikovány ve 3. bezpečnostní třídě z obou stran dveří. Na námi dodávané dveře FESTA montujeme bezpečnostní kování 3. nebo 4. bezpečnostní třídy. Samozřejmostí je dodávka certifikovaných bezpečnostních vložek do dveří, také ve 3. nebo 4. bezpečnostní třídě.